What is Known About Reichenbacher RANC Machines (so you have baseline expectations)
From what I could find:
  • Typical tables in RANC series have widths around 1,600 mm for many “A” or “AE” variants. Table lengths vary widely depending on model (e.g. 1,600, 2,300, 3,000 mm in some examples) for “A” series.
I couldn’t find specific published specs for “516PW” in searches I checked; likely it is one of the RANC variants with around a 1,600 mm width table and perhaps ~5,200 mm or similar length (the “516” could refer to a table dimension, or variant). “PW” may indicate some variant (e.g. “Portal Wide”, “Power”, “Positioning Work”, or perhaps “Pod-and-Rail Wide”). So part of what you’ll need to do is verify its actual dimensions, drives, spindle power, controls, etc.